You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

PERK SOIL®

BİTKİ BESLEME

İçerik Yazı bekliyoruz.
NEDİR? - NASIL ÇALIŞIR? -

ÜRÜN ADI : PERK SOİL®
GRUP : ORGANİK KAYNAKLI ÜRÜNLER
ÜRETİMDE KULLANILAN HAMMADDELER : Bitkisel Menşeli Amino Asit İçeren Sıvı Organik Gübre
AMBALAJ : 20 LT
  • UYGULAMA TAVSİYELERİ
  • Püskürtme karışımının hazırlanması: PERK SOİL genellikle kullanılan ilaçlama ve püskürtme ekipmanlarıyla kolaylıkla uygulanabilir. Kullanmadan önce iyice çalkalanarak yarısına kadar su ile dolu tanka ilave edilir. Eğer bitki koruma ilaçları ve diğer besleme ürünleri ile birlikte kullanılacaksa PERK SOİL tanka en son konmalıdır. Pestisitlerle birlikte kullanılırken karışım devamlı karıştırılmalıdır ve mümkün olduğunca çabuk uygulanmalıdır.
  • DEPOLAMA
  • Normal depolama şartlarında kuru ve serin bir yerde -5 ile 40 C'de muhafaza edilmelidir. Sık ve aşırı sıcaklık değişimi önlenmelidir. Bulaşma, güneş ışığı ve kurumaya karşı korunmalıdır.
  • TAŞIMA ESNASINDA OLABİLECEK DÖKÜLMELER İÇİN ÖNLEMLER
  • Az miktarda dökülmeleri bol su ile temizleyin. Büyük miktarlarda ise talaş ve kum gibi emici maddeler ile emdirilmelidir. Dökülen ürün su ve drenaj kanallarına yönlendirilmemelidir. Boş kapları başka maksatlar için kullanmayınız. Dökülmesi durumunda vücudunuzun ürün ile temas etmiş yerlerini bol su ve sabun ile yıkayınız.
  • FİRMA BEYANI
  • Bu etiketteki tavsiyeler genel mahiyette olup, yalnızca rehber olarak ele alınmalıdır. Bu gübrelerin depolanması ve kullanılması bizim kontrolümüz dışında olduğundan etiketteki tavsiyelerimize uygun olmayan şekilde yapılan uygulamalarda doğacak zarardan herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Biz gübrenin teslimi anında değişmeyen kalitesinden sorumluyuz.
GARANTİ EDİLEN İÇERİK w/w
Toplam Organik Madde % 15
Organik Karbon % 10
Organik Azot % 0,5
Suda Çözünür Potasyum Oksit (K2O) % 3
Serbest Aminoasit % 3
pH 3-5
KULLANIM ALANI YAPRAKTAN DAMLAMADAN UYGULAMA ZAMANI
SEBZE
Domates, Biber, Kapya Biber, Salatalık, Patlıcan, Kavun, Çilek, Karpuz, Patates, Soğan, Sarımsak, Marul, Ispanak, Lahana, Havuç, Kabak, Karnabahar vb..
200 ml/100 L su 3 Lt/da Tüm bitkiler için uygulama dozu ürünün vejetasyon süresi boyunca 4-6 uygulama önerilir. Spesifik ürün gruplarına göre detaylı gübreleme programı için teknik personelimizden bilgi isteyiniz.
MEYVE AĞAÇLARI
Elma, Armut, Kivi, Portakal, Limon, Mandalina, Şeftali, Erik, Kayısı, Vişne, Zeytin, üzüm, nar vb.
300 ml/100 L su 3 Lt/da
TARLA
Ayçiçeği, tahıllar, şeker pancarı, tütün vb.
200 ml/100 L su 3 Lt/da
KESME ÇİÇEK 200 ml/100 L su 3 Lt/da
TROPİKAL BİTKİLER
Muz vb.
300 ml/100 L su 5 Lt/da