You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Dijital çağı sadece iletişim ve teknoloji cihazları ile sınırlandırmak, bu çağın Türkiye açısından ıskalanmasının temel nedeni olacaktır. Tüm dünyada belki de bütün sektörleri yakından ilgilendiren verimlilik ve rekabet artışı teknoloji kullanımı ile birlikte her sektörün ardına 2.0, 3.0 gibi yeni versiyonların eklenmesine neden oluyor.

Günümüzde mobil iletişim ağları, uzaktan yönetilen cihazlara yani M2M (Makineler Arası İletişim) gibi yeni teknolojilerin, birçok sektöre avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Tabi ki tarım sektörü de bundan nasibini alacak. Gartner vb. birçok araştırma şirketinin ortaya koyduğu bir gerçek var! Bu gerçekte dijital dönüşüme ayak uyduramayan sektörlerin büyük kayıp yaşayacağı yönünde.

Deutsche Telekom’un kurumsal bir markası olan T-System Almanya’da elde edilen sonuçları Türkiye’de paylaştı. T-System’in bu alanda sunduğu hizmetlerle ilgili bilgi verirken şu önemli noktayı da belirtmek istiyoruz. Tarım 2.0 ve hatta sonrasında yaşanacak Tarım 3.0 gibi teknoloji odaklı değişimlerin yakından takip edilmesi ve Türkiye şartlarında bu yatırımların yapılması Türkiye’nin tarımın geleceğini kaçırmaması için önemli bir virajdır. Belki bu viraja girerken kısa vadede maliyetleriniz artacak ancak orta ve uzun vadede geleceğinizi şekillendireceksiniz.