ARMUTDAKİ LEKE ve AYÇİÇEĞİ TARIMI

ARMUTDAKİ LEKE ve AYÇİÇEĞİ TARIMI

Bursa Gürsu Ziraat Odası Başkam Kamil Dönmez, armutta, kışın ve Nisan ayında soğuktan oluşan lekenin “ilaç kalıntısı” olduğuna ilişkin iddialara tepki göstererek, “Yaklaşık 450 üreticinin bahçesinden, onlardan habersiz numune alarak hasattan önce bu armutların tahlillerini yaptık. Bu tahlillerde en ufak bir kalıntı yok” dedi.

Dönmez, Santa Maria armudu hasadının Ağustos ayı içinde yapıldığını, Eylül ayın­da ise deveci cinsinin toplanmasına başlanacağını söyledi. Türkiye’nin armut üretimi­nin yaklaşık yüzde 30>unun Bursa’nın Gürsu ilçesinden karşılandığını belirten Dönmez, “Gürsu’da 35 bin dönüm alanın 25 bin dönümünde armut ağaçları bulunuyor. Bu sene kışın biraz olumsuz havaların etkisi görüldü. Rekoltede yüzde 15-20 gibi bir kaybımız var fakat fiyatlar fena değil” diye konuştu.

Dönmez, üretilen armudun bir bölümünün piyasaya arz edildiğini, kalanının ise soğuk hava depolarında muhafaza edildiğini anlattı. Armutla ilgili oluşan yanlış algıya değinen Dönmez, şöyle devam etti: “Son zamanlarda, kış mevsimi ve Nisan ayında özellikle soğuk­lardan dolayı üründe leke oluştu. Bu leke, damar ve pas şeklinde görülüyor. Bazı bilgisi ve yetkisi olmayan kişiler, ürünün piyasasını düşürme anlamında bunun ilaç kalıntısı olduğu yönünde söylenti çıkardı_ Gürsu Ziraat Odası olarak, yaklaşık 450 üreticinin bahçesin­den onlardan habersiz numune alarak hasattan önce bu armutların tahlillerini yaptık. Bu tahlillerde en ufak bir kalıntı yok. •dallurmz armudu gönül rahatlığıyla yiyebilir. Bunun yanında tarım uygulamaları da zaten devam ediyor.”

Dönmez, armut ihracatının ağırlıklı olarak Orta Doğu’ da Suriye, İran ve Irak gibi ülkelere yapıldığını dile getirdi. Orta Doğiicla son dönemde yaşanan olayların piyasayı olumsuz etkile­diğini vurgulayan Dönmez, “Bundan 3-4 yıl önce her gün 10 tır civarında 200 ton ürün Arap ülkelerine gönderilirken, şu anda ayda veya 15 günde bir tır gidiyor” ifadelerine yer verdi.

Ayçiçeği ve tarım

11

Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü’nün, daha az su tüketimi ile daha fazla kar elde edilen ayçiçeğinde kısıntılı sulama projesi devam ediyor. Enstitüsü ‘den yapılan açıklamada proje hakkında şu bilgilere yer verildi: “Konya Koşullarında Ayçiçeğinin Su-Verim ilişkileri adlı TAGEM Projesi ile Konya ilinde ayçiçeği bitkisinde damla sulama yöntemiyle farklı gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkilerin değişik büyüme dönemlerinde su eksikliğine olan tepkisi farklı olmaktadır. Buradan hareketle suyun en etkin kullanımını sağlayacak sulama programının oluşturulabilmesi için ayçiçeği su-verim ilişkilerinin mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Bu araştırmadan elde edilecek su üretim fonksiyonları ile kısıntı programları oluşturulacaktır. Bu amaçla ayçiçeğinin vejetasyon boyunca farklı gelişme dönemlerinde (tabla oluşumu, çiçeklenme ve dane oluşumu dönemlerinde) uygulanan değişik seviyelerdeki (%100, %75, %50, %25 ve susuz) sulama suyu miktarlarına ilişkin ve mevsimlik su üretim fonksiyonları belirlenmeye çalışılmaktadır. 3 tekerrürlü yürütülen denemede kısıtlarla birlikte 17 sulama konusu ele alınmıştır. Deneme sonucunda ayçiçeğinin farklı büyüme dönemlerine ilişkin su verim ilişkileri belirlenecek, bulunan su verim fonksiyonlarından yararlanarak kısıntılı su kullanma koşullarında su miktarı belirlenmiş olacaktır.